I utställningen Habitat bjuder Klara Kristalova in oss till en värld där natur, sägen, myt och mänsklig erfarenhet vävs samman. Genom skulpturer som både förtrollar och utmanar skapar hon ett poetiskt Habitat där det sköra och det starka möts.
Utställningen pågår 19 september t.o.m den 4 januari.
Vernissage 18 september kl 19.00, Utställningsrummet, Sara kulturhus
Varmt välkommen!
Klara Kristalova, f.1967 i Prag, bor och arbetar utanför Norrtälje. Hon är utbildad på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm (1988–1993) och är ledamot i Konstakademien. Kristalova etablerade sig med ett flertal utställningar och offentliga uppdrag i Sverige innan hon fick ett internationellt genombrott i början av 2000-talet. Hennes konst har vistats på gallerier och museer i hela världen och har fått stor uppmärksamhet. De senaste åren har Klara Kristalova ställt ut i New York, London, Paris, Stockholm och Seoul.
Bildnot: Klara Kristalova, Festtjej / Party Girl, 2025. Delvis glaserat stengods / Partly glazed Stoneware 41 x 22 x 125 cm Photo: Carl Henrik Tillberg