HippHipp Live!

Prisexempel

795 kr
Student- och ungdomspris (13-18 år) från 616 kr, inkl. garderob och serviceavgift.
Visa alla priser

25 år efter att HippHipp! slog ner som en humorbomb i Sverige står det nu klart att komikerna Anders Jansson och Johan Wester återförenas för en stor Sverigeturné med den nyskrivna humorshowen "HippHipp Live!". För första gången tar de två vännerna sina närmast kultförklarade karaktärer Tiffany Persson, Kajan, Morgan Pålsson och Itzhak ut på vägarna. Den 16 april 2027 kommer Anders och Johan till Sara kulturhus i Skellefteå!

"HippHipp Live!" blir mycket igenkänning men absolut inte en ren nostalgiresa. Det blir standup-liknande monologer och improvisation blandat med hisnande dialoger och direkta möten med publiken – ett format där karaktärerna inte bara återkommer, utan också prövas i vår samtid. Vad händer när Tiffany, Kajan och Itzhak tvingas brottas med allt från dejtingappar och sömnapné till barnbarn och aktivitetsarmband?

När humorprogrammet "HippHipp!" hade premiär på SVT hösten 2001 blev det startskottet för en ny era inom svensk humor. Med karaktärer som Staffanstorps stolthet Tiffany Persson, brandutbildaren Kaj-Åke ”Kajan” Hansson, musikvetaren Itzhak Skenström, programledaren Mike Higgins och världsreportern Morgan Pålsson blandade Johan och Anders sketcher med folklig igenkänning, oväntade infall och satir. Serien blev enormt populär och etablerade komikerna som några av Sveriges roligaste.

Trots de stora framgångarna har det faktiskt aldrig blivit någon Sverigeturné för HippHipp!. Nästa år – 25 år efter genombrottet – är det äntligen dags! Hösten 2026 är det premiär för "HippHipp Live!", en sprakande show som för första gången tar den humor och galenskap som publiken har kommit att älska HippHipp! för, ut på landets största scener.

...


Bra att veta inför ditt besök:

Åldersgräns: 13 år
Garderob: finns i anslutning till scenen för evenemanget och avgiften ingår i din biljett.
Väskor: av mindre storlek (max 21x30 cm) är tillåtet i salong, läs mer här
Insläpp: ca 30 min innan evenemanget startar.
Förtäring: Mat och dryck är inte tillåtet att ta med in till våra scener.
Hörhjälpmedel: finns i alla våra scener, läs mer här.
Rullator: placeras utanför ingång, personal på plats finns tillgängliga om du behöver hjälp.
Hiss: finns vid trapphus B, vänster sida.
Rullstolsplatser: Samtliga rullstolsplatser nås via hiss, trapphus B, vänster sida. På grund av utrymningstekniska skäl måste en rullstolsbiljett uppvisas av rullstolsburen person för entré till evenemang i Scen 1 eller Scen 2. Återköp av biljett sker ej vid felaktigt köp, läs mer här.

...

Sugen på härligt mingel innan showen?

Inför föreställningen har The Wood Hotel by Elite servering av dryck och lättare snacks i Södra foajén. 
Serveringen öppnar 45 minuter innan evenemanget börjar.

Välkommen!

Boka

Mer från Scen 1, Sara kulturhus

Utbud

Prisinformation

Vuxen:
Främre parkett: 890 kr 

Mittparkett: 785 kr

Bakre parkett 695 kr

Student- och ungdom (13-18 år): 
Främre parkett: 757 kr

Mittparkett: 672 kr

Bakre parkett: 616 kr 


Max 6 st biljetter/köp.


...

Kontakta biljettinformation@sarakulturhus.se för bokning av gruppbiljetter.

...

Biljetter via sarakulturhus.se, ticketmaster.se och Skellefteå Turistcenter.

För biljettköp via Skellefteå Turistcenter tillkommer en extra serviceavgift.

Mer info om biljetter tel. + 46 (0)910-452510 eller info@visitskelleftea.se

Fakta

Åldersgräns: rekommenderas från 13 år.

Längd: 90 min utan paus.

Sittande publik.

Hitta hit